Tabel sortabil cu incidenta la 1000 de locuitori in 14 zile pe judete a infectiilor cu Coronavirus

Precizare!

Incidenta cazurilor la 1000 locuitori / 14 zile este calculata pe baza cazurilor oficiale si a datelor populatiei rezidente oficiale a INS. De ce folosim populatia rezidenta?

Aceasta difera fata de cea prezentata in buletinele zilnice de informare care se calculeaza folosind populatia comunicata de catre Directia pentru Evidenta Persoanelor [...] si cazurile în functie de data la care acestea au fost încarcate în sistemul informatic (https://bit.ly/3580SKJ) din care se scad focarele (sursa: art. 4 din anexa nr. 2 la H.G. nr. 856 din 14.10.2020). Toate cele trei seturi de date nu sunt facute publice pentru fiecare judet in parte.

Vezi graficul cu incidenta oficiala.

Tabel sortabil cu incidenta la 1000 loc. / 14 zile - 12 Iunie 2022

Nume Judet Populatie 1 14 zile 2 Incidenta 3 HORECA 4 Carantina 5
Alba323778350.117%4%
Arad415732720.1711%6%
Arges574920670.128%4%
Bacau580912640.117%4%
Bihor5599921060.1913%6%
Bistrita Nasaud277724330.128%4%
Botosani376304440.128%4%
Brasov5532782050.3725%12%
Braila285851130.053%2%
Bucuresti183288312870.7047%23%
Buzau409060330.085%3%
Caras Severin269470300.117%4%
Calarasi280099210.075%2%
Cluj7094453030.4329%14%
Constanta671910920.149%5%
Covasna201437280.149%5%
Dambovita486964650.139%4%
Dolj621046830.139%4%
Galati499650560.117%4%
Giurgiu263194190.075%2%
Gorj311918300.107%3%
Harghita301450190.064%2%
Hunedoara379987630.1711%6%
Ialomita254130110.043%1%
Iasi7916651450.1812%6%
Ilfov4866441540.3221%11%
Maramures4584711280.2819%9%
Mehedinti238867160.075%2%
Mures533064710.139%4%
Neamt438221400.096%3%
Olt389603200.053%2%
Prahova712254800.117%4%
Satu Mare331109840.2517%8%
Salaj209893490.2315%8%
Sibiu4011681270.3221%11%
Suceava622533970.1611%5%
Teleorman328683420.139%4%
Timis7057452220.3121%10%
Tulcea192037150.085%3%
Vaslui371156560.1510%5%
Valcea348318200.064%2%
Vrancea317419290.096%3%