Tabel sortabil cu incidenta la 1000 de locuitori in 14 zile pe judete a infectiilor cu Coronavirus

Precizare!

Incidenta cazurilor la 1000 locuitori / 14 zile este calculata pe baza cazurilor oficiale si a datelor populatiei rezidente oficiale a INS. De ce folosim populatia rezidenta?

Aceasta difera fata de cea prezentata in buletinele zilnice de informare care se calculeaza folosind populatia comunicata de catre Directia pentru Evidenta Persoanelor [...] si cazurile în functie de data la care acestea au fost încarcate în sistemul informatic (https://bit.ly/3580SKJ) din care se scad focarele (sursa: art. 4 din anexa nr. 2 la H.G. nr. 856 din 14.10.2020). Toate cele trei seturi de date nu sunt facute publice pentru fiecare judet in parte.

Vezi graficul cu incidenta oficiala.

Tabel sortabil cu incidenta la 1000 loc. / 14 zile - 20 Octombrie 2021

Nume Judet Populatie 1 14 zile 2 Incidenta 3 HORECA 4 Carantina 5
Alba323778352210.88725%363%
Arad415732430610.36691%345%
Arges57492049568.62575%287%
Bacau58091236276.24416%208%
Bihor55999252029.29619%310%
Bistrita Nasaud27772417156.18412%206%
Botosani37630421965.84389%195%
Brasov553278605310.94729%365%
Braila28585126889.40627%313%
Bucuresti18328833853021.021401%701%
Buzau40906029117.12475%237%
Caras Severin26947017546.51434%217%
Calarasi28009921877.81521%260%
Cluj709445713810.06671%335%
Constanta671910796711.86791%395%
Covasna20143710034.98332%166%
Dambovita48696439798.17545%272%
Dolj62104651758.33555%278%
Galati49965041548.31554%277%
Giurgiu263194263910.03669%334%
Gorj31191816925.42361%181%
Harghita30145016145.35357%178%
Hunedoara37998731048.17545%272%
Ialomita254130277510.92728%364%
Iasi791665913411.54769%385%
Ilfov486644840917.281152%576%
Maramures45847122134.83322%161%
Mehedinti23886722799.54636%318%
Mures53306437547.04469%235%
Neamt43822133987.75517%258%
Olt38960331788.16544%272%
Prahova712254816111.46764%382%
Satu Mare33110913334.03269%134%
Salaj20989316808.00533%267%
Sibiu40116838349.56637%319%
Suceava62253333475.38359%179%
Teleorman32868328658.72581%291%
Timis705745793811.25750%375%
Tulcea19203715167.89526%263%
Vaslui37115632408.73582%291%
Valcea34831825847.42495%247%
Vrancea31741917575.54369%185%