Tabel sortabil cu incidenta la 1000 de locuitori in 14 zile pe judete a infectiilor cu Coronavirus

Precizare!

Incidenta cazurilor la 1000 locuitori / 14 zile este calculata pe baza cazurilor oficiale si a datelor populatiei rezidente oficiale a INS. De ce folosim populatia rezidenta?

Aceasta difera fata de cea prezentata in buletinele zilnice de informare care se calculeaza folosind populatia comunicata de catre Directia pentru Evidenta Persoanelor [...] si cazurile în functie de data la care acestea au fost încarcate în sistemul informatic (https://bit.ly/3580SKJ) din care se scad focarele (sursa: art. 4 din anexa nr. 2 la H.G. nr. 856 din 14.10.2020). Toate cele trei seturi de date nu sunt facute publice pentru fiecare judet in parte.

Vezi graficul cu incidenta oficiala.

Tabel sortabil cu incidenta la 1000 loc. / 14 zile - 1 August 2021

Nume Judet Populatie 1 14 zile 2 Incidenta 3 HORECA 4 Carantina 5
Alba323778180.064%2%
Arad415732190.053%2%
Arges574920210.043%1%
Bacau580912420.075%2%
Bihor559992180.032%1%
Bistrita Nasaud277724230.085%3%
Botosani376304140.043%1%
Brasov553278210.043%1%
Braila285851130.053%2%
Bucuresti18328833760.2114%7%
Buzau409060140.032%1%
Caras Severin26947060.021%1%
Calarasi280099280.107%3%
Cluj7094451000.149%5%
Constanta671910930.149%5%
Covasna20143730.011%0%
Dambovita486964230.053%2%
Dolj621046420.075%2%
Galati499650210.043%1%
Giurgiu263194130.053%2%
Gorj31191870.021%1%
Harghita30145070.021%1%
Hunedoara379987320.085%3%
Ialomita25413060.021%1%
Iasi7916651010.139%4%
Ilfov4866441200.2517%8%
Maramures458471300.075%2%
Mehedinti23886760.032%1%
Mures533064160.032%1%
Neamt438221180.043%1%
Olt389603120.032%1%
Prahova712254550.085%3%
Satu Mare331109380.117%4%
Salaj20989380.043%1%
Sibiu401168120.032%1%
Suceava622533340.053%2%
Teleorman328683180.053%2%
Timis705745920.139%4%
Tulcea192037100.053%2%
Vaslui371156160.043%1%
Valcea34831850.011%0%
Vrancea31741950.021%1%