Tabel sortabil cu incidenta la 1000 de locuitori in 14 zile pe judete a infectiilor cu Coronavirus

Precizare!

Incidenta cazurilor la 1000 locuitori / 14 zile este calculata pe baza cazurilor oficiale si a datelor populatiei rezidente oficiale a INS. De ce folosim populatia rezidenta?

Aceasta difera fata de cea prezentata in buletinele zilnice de informare care se calculeaza folosind populatia comunicata de catre Directia pentru Evidenta Persoanelor [...] si cazurile în functie de data la care acestea au fost încarcate în sistemul informatic (https://bit.ly/3580SKJ) din care se scad focarele (sursa: art. 4 din anexa nr. 2 la H.G. nr. 856 din 14.10.2020). Toate cele trei seturi de date nu sunt facute publice pentru fiecare judet in parte.

Vezi graficul cu incidenta oficiala.

Tabel sortabil cu incidenta la 1000 loc. / 14 zile - 18 Ianuarie 2022

Nume Judet Populatie 1 14 zile 2 Incidenta 3 HORECA 4 Carantina 5
Alba32377814324.42295%147%
Arad41573220785.00333%167%
Arges57492014272.48165%83%
Bacau58091232755.64376%188%
Bihor55999245358.10540%270%
Bistrita Nasaud27772418176.54436%218%
Botosani37630418965.04336%168%
Brasov55327846228.35557%278%
Braila2858515241.83122%61%
Bucuresti1832883168819.21614%307%
Buzau40906010072.46164%82%
Caras Severin2694707612.82188%94%
Calarasi2800994251.52101%51%
Cluj709445764410.77718%359%
Constanta67191042956.39426%213%
Covasna2014373941.96131%65%
Dambovita48696414202.92195%97%
Dolj62104612872.07138%69%
Galati49965016633.33222%111%
Giurgiu2631945001.90127%63%
Gorj3119184541.4697%49%
Harghita30145013954.63309%154%
Hunedoara37998719585.15343%172%
Ialomita2541306052.38159%79%
Iasi79166537194.70313%157%
Ilfov48664436407.48499%249%
Maramures45847132757.14476%238%
Mehedinti2388672841.1979%40%
Mures53306417803.34223%111%
Neamt43822123445.35357%178%
Olt3896034241.0973%36%
Prahova71225421793.06204%102%
Satu Mare33110921386.46431%215%
Salaj20989311305.38359%179%
Sibiu40116825426.34423%211%
Suceava62253359619.58639%319%
Teleorman3286834941.50100%50%
Timis705745725310.28685%343%
Tulcea1920376733.50233%117%
Vaslui3711569072.44163%81%
Valcea3483188992.58172%86%
Vrancea3174198082.55170%85%