Tabel sortabil cu incidenta la 1000 de locuitori in 14 zile pe judete a infectiilor cu Coronavirus

Precizare!

Incidenta cazurilor la 1000 locuitori / 14 zile este calculata pe baza cazurilor oficiale si a datelor populatiei rezidente oficiale a INS. De ce folosim populatia rezidenta?

Aceasta difera fata de cea prezentata in buletinele zilnice de informare care se calculeaza folosind populatia comunicata de catre Directia pentru Evidenta Persoanelor [...] si cazurile în functie de data la care acestea au fost încarcate în sistemul informatic (https://bit.ly/3580SKJ) din care se scad focarele (sursa: art. 4 din anexa nr. 2 la H.G. nr. 856 din 14.10.2020). Toate cele trei seturi de date nu sunt facute publice pentru fiecare judet in parte.

Vezi graficul cu incidenta oficiala.

Tabel sortabil cu incidenta la 1000 loc. / 14 zile - 17 Aprilie 2021

Nume Judet Populatie 1 14 zile 2 Incidenta 3 HORECA 4 Carantina 5
Alba32377811393.52235%117%
Arad41573215023.61241%120%
Arges57492014652.55170%85%
Bacau58091212912.22148%74%
Bihor55999218203.25217%108%
Bistrita Nasaud2777247342.64176%88%
Botosani3763046451.71114%57%
Brasov55327822244.02268%134%
Braila2858517722.70180%90%
Bucuresti1832883120646.58439%219%
Buzau4090607651.87125%62%
Caras Severin2694707252.69179%90%
Calarasi2800995051.80120%60%
Cluj70944541355.83389%194%
Constanta67191023643.52235%117%
Covasna2014376923.44229%115%
Dambovita4869648091.66111%55%
Dolj62104613522.18145%73%
Galati49965016353.27218%109%
Giurgiu2631946372.42161%81%
Gorj3119182820.9060%30%
Harghita3014504511.50100%50%
Hunedoara37998715013.95263%132%
Ialomita2541306062.38159%79%
Iasi79166517672.23149%74%
Ilfov48664427155.58372%186%
Maramures4584714010.8758%29%
Mehedinti2388674231.77118%59%
Mures53306415222.86191%95%
Neamt43822110012.28152%76%
Olt3896036731.73115%58%
Prahova71225418622.61174%87%
Satu Mare3311095441.64109%55%
Salaj2098935192.47165%82%
Sibiu40116813983.48232%116%
Suceava6225335520.8959%30%
Teleorman3286838952.72181%91%
Timis70574524233.43229%114%
Tulcea1920374842.52168%84%
Vaslui3711566091.64109%55%
Valcea3483189262.66177%89%
Vrancea3174195561.75117%58%