Tabel sortabil cu incidenta la 1000 de locuitori in 14 zile pe judete a infectiilor cu Coronavirus

Precizare!

Incidenta cazurilor la 1000 locuitori / 14 zile este calculata pe baza cazurilor oficiale si a datelor populatiei rezidente oficiale a INS. De ce folosim populatia rezidenta?

Aceasta difera fata de cea prezentata in buletinele zilnice de informare care se calculeaza folosind populatia comunicata de catre Directia pentru Evidenta Persoanelor [...] si cazurile în functie de data la care acestea au fost încarcate în sistemul informatic (https://bit.ly/3580SKJ) din care se scad focarele (sursa: art. 4 din anexa nr. 2 la H.G. nr. 856 din 14.10.2020). Toate cele trei seturi de date nu sunt facute publice pentru fiecare judet in parte.

Vezi graficul cu incidenta oficiala.

Tabel sortabil cu incidenta la 1000 loc. / 14 zile - 25 Septembrie 2022

Nume Judet Populatie 1 14 zile 2 Incidenta 3 HORECA 4 Carantina 5
Alba3237784131.2885%43%
Arad4157325811.4093%47%
Arges5749204070.7147%24%
Bacau5809126171.0671%35%
Bihor5599927681.3791%46%
Bistrita Nasaud2777242040.7349%24%
Botosani3763044711.2583%42%
Brasov5532788511.54103%51%
Braila2858511910.6745%22%
Bucuresti183288333911.85123%62%
Buzau4090604421.0872%36%
Caras Severin2694702220.8255%27%
Calarasi2800991880.6745%22%
Cluj70944513101.85123%62%
Constanta6719106480.9664%32%
Covasna2014372071.0369%34%
Dambovita4869643220.6644%22%
Dolj6210464200.6845%23%
Galati4996504330.8758%29%
Giurgiu2631941360.5235%17%
Gorj3119181310.4228%14%
Harghita3014502300.7651%25%
Hunedoara3799874831.2785%42%
Ialomita2541301630.6443%21%
Iasi79166510321.3087%43%
Ilfov4866446281.2986%43%
Maramures4584715711.2583%42%
Mehedinti2388671110.4631%15%
Mures5330645571.0469%35%
Neamt4382214220.9664%32%
Olt3896033010.7751%26%
Prahova7122545430.7651%25%
Satu Mare3311094761.4496%48%
Salaj2098932331.1174%37%
Sibiu4011686731.68112%56%
Suceava6225334630.7449%25%
Teleorman3286831950.5939%20%
Timis70574514071.99133%66%
Tulcea1920371710.8959%30%
Vaslui3711563240.8758%29%
Valcea3483182020.5839%19%
Vrancea3174191570.4933%16%