Tabel sortabil cu incidenta la 1000 de locuitori in 14 zile pe judete a infectiilor cu Coronavirus

Precizare!

Incidenta cazurilor la 1000 locuitori / 14 zile este calculata pe baza cazurilor oficiale si a datelor populatiei rezidente oficiale a INS. De ce folosim populatia rezidenta?

Aceasta difera fata de cea prezentata in buletinele zilnice de informare care se calculeaza folosind populatia comunicata de catre Directia pentru Evidenta Persoanelor [...] si cazurile în functie de data la care acestea au fost încarcate în sistemul informatic (https://bit.ly/3580SKJ) din care se scad focarele (sursa: art. 4 din anexa nr. 2 la H.G. nr. 856 din 14.10.2020). Toate cele trei seturi de date nu sunt facute publice pentru fiecare judet in parte.

Vezi graficul cu incidenta oficiala.

Tabel sortabil cu incidenta la 1000 loc. / 14 zile - 15 Ianuarie 2021

Nume Judet Populatie 1 14 zile 2 Incidenta 3 HORECA 4 Carantina 5
Alba3237787762.40160%80%
Arad4157328852.13142%71%
Arges57492010111.76117%59%
Bacau58091212662.18145%73%
Bihor55999212952.31154%77%
Bistrita Nasaud2777244611.66111%55%
Botosani3763047491.99133%66%
Brasov55327817473.16211%105%
Braila2858517082.48165%83%
Bucuresti183288396075.24349%175%
Buzau4090604081.0067%33%
Caras Severin2694707152.65177%88%
Calarasi2800994811.72115%57%
Cluj70944533224.68312%156%
Constanta67191022233.31221%110%
Covasna2014373001.4999%50%
Dambovita48696410972.25150%75%
Dolj62104612462.01134%67%
Galati49965017803.56237%119%
Giurgiu2631945902.24149%75%
Gorj3119183161.0167%34%
Harghita3014502190.7349%24%
Hunedoara3799878782.31154%77%
Ialomita2541305412.13142%71%
Iasi79166522522.84189%95%
Ilfov48664427375.62375%187%
Maramures45847114333.13209%104%
Mehedinti2388673031.2785%42%
Mures5330648321.56104%52%
Neamt4382218241.88125%63%
Olt3896036531.68112%56%
Prahova71225411371.60107%53%
Satu Mare3311096271.89126%63%
Salaj2098934322.06137%69%
Sibiu4011688262.06137%69%
Suceava62253314922.40160%80%
Teleorman3286837042.14143%71%
Timis70574533844.79319%160%
Tulcea1920374232.20147%73%
Vaslui3711569602.59173%86%
Valcea3483186371.83122%61%
Vrancea3174193571.1275%37%